WIELOSTRONNE PARTNERSKIE PROJEKTY SZKÓŁ
„Uczenie się przez całe życie”
READY STEADY GO! (Inclusion in Employment)
Gotowi do startu, start! (Włączenie do zatrudnienia)
Czas trwania projektu sierpień 2013–lipiec 2015
Kraje biorące udział w projekcie:
Niemcy
Wielka Brytania
Holandia
Belgia - dwie placówki
Turcja
Polska
CELE PROJEKTU:
Cel główny:
Udoskonalenie sposobu kształcenia przygotowującego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną do podjęcia pracy zawodowej oraz dostępu do zatrudnienia
Cele szczegółowe:
Poznanie i porównanie metod systemu kształcenia przygotowującego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną do podjęcia pracy zawodowej w krajach partnerskich projektu
Określenie zalet i wad własnego systemu koncepcji kształcenia uczniów w kierunku aktywizacji zawodowej na tle systemu w wybranych placówkach krajów partnerskich
Dokonanie ewaluacji prowadzącej do poprawy jakości praktyki edukacyjnej prozawodowej
Znalezienie pomysłów na rozwój koncepcji kształcenia zawodowego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i motoryczną oraz innymi dysfunkcjami (poprawa umiejętności osobowych i kompetencji zawodowych)
Wzrost zrozumienia i tolerancji dla naszych uczniów wśród lokalnych firm i pracodawców
Polepszenie współpracy z organizacjami pracy(urzędami pracy) i usług
Uczniowie biorący udział w projekcie maja możliwość na:
Rozwinięcie poczucia własnej wartości i pewności siebie
Nawiązanie kontaktu z kolegami zza granicy:
zaspokojenie potrzeby integracji z innymi
szersze spojrzenie na świat
wzrost tolerancji wobec innych kultur
zwiększenie ich ciekawości, która doprowadzi do bycia aktywnym obywatelem świata
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Poczucia, że są częścią większej społeczności i mogą mieć swój wkład w jej budowanie, kształtowanie
Rozwijanie komunikacji i umiejętności językowych-różne metody
DZIAŁANIA
Każdy kraj poza wspólnymi działaniami na rzecz aktywizacji zawodowej w ramach projektu ma przydzielone indywidualne zadania, za które odpowiada.
Uczeń uczestniczący będzie włączony w:
- Projektowanie i przygotowanie środków projektu do wykorzystania w swoich i innych uczestniczących szkołach
- Prezentację projektu pracy rówieśnikom ze swojej i z innych uczestniczących szkół za pośrednictwem środków elektronicznych (w tym konferencji).
- Regularną ocenę swojej pracy w projekcie z użyciem metod odpowiednich dla uczniów ze specjalnymi potrzebami (znaki, symbole, opisane rysunki, zdjęcia, pomoce komunikacyjne itp.) wspieranych przez dorosłych.
- Dzielenie się swoją pracą w projekcie z lokalną i szerszą społecznością.
- Dzielenie się pracą z innymi szkołami.
- Pracę jako część uczniowskiej społeczności europejskiej podczas uczestnictwa w spotkaniach w ramach mobilności.
Personel uczestniczący będzie włączony w:
- Opracowanie i porównanie nowych i skutecznych metod komunikacji (np. słowniki piktogramowe) z uczniami ze specjalnymi potrzebami ze szczególnym naciskiem na nowe technologie
- Dzielenie się dobrą praktyką w swoim otoczeniu z innymi szkołami uczestniczącymi.
- Pracę jako część europejskiego zespołu zawierającego przedstawicieli kierownictwa, nauczycieli i personelu pomocniczego podczas uczestnictwa w spotkaniach w ramach mobilności.
- Rozpowszechnianie informacji zdobytych podczas spotkań w ramach mobilności wśród innych, z innymi szkołami specjalnymi włącznie.
- Wspieranie filozofii i prac projektowych w czasie, gdy nie jest on bezpośrednio lub osobiście zaangażowany.
SPOSOBY MONITOROWANIA PRACY
Uczniowie dokumentują swoje odpowiedzi, reakcje za pomocą zdjęć, dzieł sztuki, opisu, wywiadów, filmów i wpisów do dziennika, aby opracować portfolio z oceną/ ewaluacją zdobytych umiejętności w połączeniu z prezentacją power point w każdym terminie, który zostanie przydzielony wspólnie z partnerskimi szkołami, i zostanie wykorzystana do przedstawienia celów, zamiarów wszystkim placówkom partnerskim. Powyższe czynności pozwolą rozwinąć ICT (Information and Communication Technologies) umiejętności teleinformacyjne, literackie, komunikacyjne i społeczne uczniów i pracowników.
Upowszechnimy rezultaty projektu rodzicom i rodzinom, lokalnym firmom i przedsiębiorstwom, służbom wspierającym, lokalnej i szerszej społeczności i europejskim szkołom partnerskim poprzez prezentacje, konferencje oraz rozmaite media. Poszczególne szkoły włączą prace projektowe Comenius do swojego programu nauczania, rozkładu materiału i będą stosować właściwe metody oceniania.
SPOSOBY KOMUNIKOWANIA SIĘ
Pracownicy i uczniowie ze szkół biorących udział będą komunikować się za pomocą technologii poczty elektronicznej i facebook forum wiadomości z uwzględnieniem wymagań bezpieczeństwa w sieci. Planuje się komunikację uczniów z wykorzystaniem Skype i wideokonferencji w wybrane czwartki każdego semestru.
- Szkoły uczestniczące będą zachęcane do dodatkowej/pozaplanowej komunikacji między sobą, jak również uczniowie będą zachęcani do komunikacji między sobą poprzez e-mail i Facebook.
- Koordynator projektu każdej szkoły będzie monitorować komunikację pomiędzy szkołami uczestniczącymi poprzez wideo konferencje. Ta nastąpi po e-mail'u potwierdzającym wszystkie istotne informacje i działania.
- Pracownicy z każdej szkoły uczestniczącej będą spotykać się osobiście na planowanych sesjach podczas każdej "mobilności" w celu omówienia i oceny postępów w realizacji projektu i podzielą się/wymienią pomysłami i dobrymi praktykami.
- Odwiedzający pracownicy i studenci będą przyjmowani w instytucjach goszczących i zostaną im dane możliwości spotkań towarzyskich z innymi członkami społeczności szkolnej, w tym z pracownikami służby zdrowia i z lokalnymi władzami oświatowymi lub powiatowymi.
-W ciągu 2 lat pracownicy i studenci będą mogli odwiedzić szkoły partnerskie oraz ich kraje podczas wyjazdów w celu obejrzenia placówek i uzyskania odpowiedzi na temat różnych systemów edukacyjnych, możliwości zatrudnienia i szerszych wpływów kulturowych.
-Wszystkie szkoły partnerskie będą wspólnie ustalać cele ogólne, korzyści i cele dla każdej szkoły
EFEKT PROJEKTU
Wzrost liczby autentycznych miejsc pracy dla naszych uczniów
Wzrost liczby absolwentów naszej szkoły podejmujących pracę
Projekt zapewni również ciągłe doskonalenie zawodowego pracowników poprzez zaplanowane, ustrukturyzowane wizyty do partnerskich szkół w innych krajach.
Wyjazdy pracowników i uczniów (w tym kadry kierowniczej, nauczycieli i asystentów nauczycieli) będzie okazją do obserwacji lekcji, zespołów nauczania, wymiany dobrych praktyk oraz porównania planowania, realizacji, wsparcia, ewaluacji i metody oceniania.
Projekt pozwoli poszerzyć wiedzę uczniów o europejskim systemie politycznym oraz Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych