AktualnościComeniusDla pracowników Dla rodzicówCzytelniaPoczta e-mailLinkiGaleria
 

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2014

 - Extra lekcja dla całej społeczności szkolnej

Czterech uczniów  (Artur Knapiński,Paulina Piątek,Małgorzata Stenka i Barbara Zakowicz) z naszego Ośrodka przygotowywało się do wyjazdu do placówki partnerskiej projektu - do Lippstadt  w Niemczech. Na spotkaniu w szkole z całą jej społecznością opowiedzieli o kraju, do którego jadą oraz przedstawili cel wizyty

 

- Spotkania z Rodzicami, Uczniami i Gronem Pedagogicznym 

We wrześniu odbyły się kolejne spotkania informujące o realizacji programu Comenius "READY,STEADY, GO!" w naszej placówce. Omówiono też  nowe zadania, które będą wykonywać uczniowie, nauczyciele oraz rodzice w nowym roku szkolny 2014/2015

 

LIPIEC / SIERPIEŃ 2014

Prace  koordynatorów projektu w placówce podsumowujące pierwszy rok realizacji programu Comenius "READY, STEADY,GO!" oraz logistyczne przygotowania do realizacji zadań w przyszłym roku. 

CZERWIEC 2014

PODWÓJNA MOBILNOŚĆ W POLSCE -WSZYSTKICH  KOORDYNATORÓW PROJEKTU ORAZ  UZCZNIÓW  Z WALII I TURCJI

W dniach od 3 do 7 czerwca 2014 roku mieliśmy zaszczyt gościć naszych partnerów, którzy realizują z nami zadania w ramach programu Comenius "Ready, steady, go!". 

Gościliśmy dwie grupy  naszych przyjaciół  w tym samym terminie.

 Pierwsza grupa to uczniowie z Waii i Turcjii wraz z ich opiekunami, natomiast druga - to koordynatorzy projektu prawie ze wszystkich państw partnerskich:Wali, Niemiec, Turcji, Belgii (z obu placówek). Zabrakło jedynie przedstawiciela Holandii.

I DZIEŃ

Przyjazd gości.

II DZIEŃ

W drugim dniu odbyło się spotkania koordynatorów  ze wszystkich placówek z  Dyrekcją naszego Ośrodka oraz z tłumaczem Agnieszką Adamczyk i  koordynatorami projektu z polskiej placówki: Halszką Cyberską i Barbara Milewską.

GALERIA ZDJĘĆ:

https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcLWk3ak5pdlF1RlE

 

III DZIEŃ 

Następnego dnia przed południem nasi goście mieli okazje zobaczyć naszą placówkę i spotkać się z naszymi uczniami i nauczycielami, którzy zaprezentowali różne regiony Polski. W ten sposób goście poznali najbardziej charakterystyczne zakątki Polski, stroje, pieśni, tańce, krajobrazy - scenarusz uroczystości p. Daria Ambrozik i p. Joanna Sadowska. Zaprezentowała się cała szkoła: zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie  klas z każdego poziomu nauczania naszego Ośrodka. Po uroczystości na sali odbyła  się wspólna zabawa naszych gości i całej społeczności szkolnej oraz rodziców naszych uczniów. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek -charakterystyczne  potrawy  z regionów Polski.

Bardzo dziękujemy w zaangażowanie naszym rodzicom. Gościom bardzo smakowało polskie jedzenie, które przygotowaliście. 

Dziękujemy również naszym przyjaciołom z ZESPOŁU RIVIERA z Marynarki Wojennej w Gdyni. Zespół bardzo uatrakcyjnił  zabawę.

GALERIA ZDJĘĆ: 

 W tym czasie, kiedy część gości bawiła się z naszymi uczniami, nasi koordynatorzy mieli kolejne spotkanie  - tym razem na terenie szkoły.

GALERIA ZDJĘĆ:

Po zakończeniu Festynu w szkole  na sali odbyły się zajęcia, których celem było zintegrowanie uczniow z Walii i Turcji z uczniami  z naszej placówki-tymi, którzy są zaangażowani bezpośrednio w projekt. Zajęcia integracyjne  przeprowadziła p. Agnieszka Hałas.

GALERIA ZDJĘĆ:

 Nasi goście z Walii zaprezentowali również swój kraj, opowiedzieli o sobie, swojej szkole....

GALERIA ZDJĘĆ:

 Po zakończeniu spotkania interacyjnego oraz spotkania koordynatorów odbył się rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej i spacer w Centru Gdyni.

GALERIA ZDJĘĆ:

 

IV DZIEŃ

W dniu 5 czerwca  2014 roku goście odwiedzili ponownie naszą szkołę, obejrzeli  budynek  i uczestniczyli z naszym uczniami w porannych zajęciach integracyjnych. Podczas spotkania uczniowie, opiekunowie i koordynatorzy nie tylko dobrze się bawili, ale też musieli wykazać się swoimi umiejętnościami, które zaprocentują w przyszłości zawodowej, np. prezentowali się przed grupą tak, jak musieliby to zrobić przed pracodawcą.

 GALERIA ZDJĘĆ:

 

Uczniowie z krajów partnerskich uczestniczyli   w wybranych zajęciach na terenie szkoły: zajęcia w kuchni ćwiczeń (p. Gabriela Nowicka, p.Jolanta Klein-Nowak), zajęcia w introligatorni (p.Mirosława Szachta-Karol, p.Waldemar Igielski), zajęcia w pracowni papieru (p.Dorota Hippe),zajęcia techniczne (p.Agnieszka Kochańska -Pojawa).  

Odbyły się też zajęcia poza szkołą:  w sklepie delikatesowym "ANNA" (p. Marta Myślak) oraz sklepie meblowym "MEGPOL" (p.Anna Maszke).

 W przerwie między zajęciami był oczywiście czas na poczęstunek, który przygotowali uczniowie w kuchni ćwiczeń i krótki odpoczynek. 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Dziękujemy za zaangażowanie  i przeprowadzenie zajęć WSZYSTKIM nauczycielom:

 

 Następnie nasi goście odwiedzili Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem " Żyć Razem" w Gdyni. Koordynatorzy projektu dodatkowo spotkali się z Przedstawicielami MOPS-u w Gdyni, którzy wspierają naszą placówkę w działaniach związanych z przygotowaniem zawodowym uczniów.

GALERIA ZDJĘĆ: 

Po obiedzie w jednej z gdyńskich restauracji, goście oraz uczniowie zaangażowani w projekt wspónie zwiedzili Akwarium Gdyńskie i centrum miasta, a wieczorem uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym przy grillu i muzyce w Rewie.

Kiedy uczniowie i ich  opiekunowie lepiej się poznawali, koordynatorzy  projektu ponownie spotkali się ,aby omówić szczegóły związane z programem Comenius.

 GALERIA ZDJĘĆ:

 V DZIEŃ

 W tym dniu nasi wszyscy goście  z krajów partnerskich oraz nauczyciele i wszyscy uczniowie naszej szkoły,bezpośrednio  zaangażowani w działania projektowe, mieli okazję  przebywać w Gdańsku. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gdańsku Przymorze,zaś Koordynatorzy projektu spotkali sie z Przedstawicielami Biura Integrach=ji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "BIZON" w Gdańsku.

GALERIA ZDJĘĆ:

Po krótkim zwiedzeniu Starówki i obiedzie w restauracji nasi goście  oraz uczniowie z naszej szkoły udali się do gdańskiego ZOO, gdzie odbyło sie spotkanie z  Pracownikami. Uczniowie zwiedzili ogród zoologiczny i zobaczyli miejsce, w którym   być może w przyszlości będą mogli podjąć staż. 

Po powrocie do Gdyni nasi uczniowie pożegnali się z gośćmi, którzy już następnego dnia musieli pożegnać Polskię.

Mamy nadzieję, że naszym fantastycznym  gościom  pobyt u nas spodobał  się i  zachowają w pamięci mnóstow dobrych wspomnień.

GALERIA ZDJĘĆ:

 VI DZIEŃ

Pożegnania i tranfser na lotnisko w Gdańsku.

 

MAJ 2014

 - spotkanie z uczniami i  rodzicami uczniów biorących udział w projekcie

Podczas spotkania nauczyciele Agnieszka Kowalczyk oraz Jerzy Radej przedstawili relację z  przebiegu wizyty w  Walii. Obecmi rodzicie i  koordynatorzy (H.Cyberska i B.Milewska) omówili  wnioski wynikające z wizyty dla naszej placówki.

Omówiono również szczegółowo plan  wizyty naszych partnerów w czerwcu w Polsce  -  podwójna mobilność oraz zadania przydzielone rodzicom. 

PLAN WIZYTY W POLSCE: 

 

 https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcdVlmdmdwVUN1cUk

 

 -extra lekcja dla całej społeczności szkolnej

Ucziowie  Alicja Trojanowska oraz Wojciech Witt  pod kierunkiem nauczycieli p. Agnieszki Kowalczyk oraz p. Jerzego Radeja  opowiedzieli całej społeczności  szkolnej o swoich przeżyciacich i wrażeniach po podróży do Walii.

Tych wrażeń było mnóstwo... 

GALERIA ZDJĘĆ:

-prezentacja z pobytu w Walii:

 

 

-zdjęcia wykonane przez uczniów, biorących udział w projekcie podczas prezentowania w/w prezentacji w szkole: 

  https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcXzlnTUgxRWlnd00

 - WYJAZD DO WIELKIEJ BRYTANII - WALIA

 W dniach od 11 do 17 maja 2014 roku nasi uczniowie: Alicja Trojanowska oraz Wojtek Witt pod opieką p. Agnieszki Kowalczyk oraz p. Jerzego Radeja odwiedzili naszych partnerów w Carfiff w Walii. Tam wspólnie z partnerami z Walii oraz z Niemiec uczestniczyli w zajęciach przygotowujących uczniów do podjęcia pracy. Mieli możliwość poznać też miasto, kulturę i tradycję kraju goszczącego i przede wszystkim zyskać nowych przyjaciół. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach  na terenie szkoły: w pracowni gliny i ceramiki, opieki nad zwierzętami oraz w zajęciach leśnych. W collegu'u znajdującym się przy szkole mieli okazję obserwować i uczestniczyć w zajęciach praktycznych, przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu: w pracowni kosmetyki i fryzjerstwa, pracowni obróbki drewna, warsztacie samochodowym. Na terenie college'u znajduje się mieszkanie, w którym uczniowie ćwiczyli umiejętności życia codziennego w gospodarstwie domowym (np. pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie, pielęgnacja roślin w domu i ogrodzie). Osoby wizytujące uczestniczyły tez  w zajęciach teatralnych w profesjonalnym teatrze, w którym pracują zarobkowo osoby z niepełnosprawnością. Podczas wizyty na extra lekcji, uvczniowie z Polski mieli mozliwość zaprezentowania naszego miasta Gdyni, Polski oraz regionu - Kaszuby. Opowiedzieli również , w jaki sposób  przygotowują się do podjęcia obowiązków w dorosłym życiu -  w tym pracy. Opowiedzieli też o tym , czego uczą się, gdzie uczestniczą w zajęciach praktycznych.

Uczniowie i nauczyciele  przywieźli do Polski oprócz dobrych wspomnień i  nowych pomysłów do realizacji w naszej szkole   również drobne upominki i locality book wykonaną przez Walijczyków.

 GALERIA ZDJĘĆ:

 

- obchody Dnia Unii Europejskiej

 

Obchody Dnia Unii Europejskiej odbyły się według scenariusza   p. Agnieszki Kowalczyk, która prowadzi w naszej szkole Klub Europejczyka.

Europejczyk, który wyruszył z Polski do  wszystkich krajów Unii, z którymi nasza placówka realizuje program Comenius "Ready, steady, go!", miał okazje spotkać ciekawych ludzi w każdym z tych krajów i zapoznać się z wybranymi charakterystycznymi zwyczajami, np. piciem herbaty, tańcem brzucha oraz smakami...

 Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w obchody, a szczególnie Samorządowi Szkolnemu (i opiekunom - p. A. Wasielewskiej i p. E.Skólskiej)  za wystrój szkoły oraz  zespołowi tanecznemu "PAPAYA DANCE" za cudny taniec brzucha. 

 

-extra lekcja dla całej społeczności szkolnej

Uczniowie: Alicja Trojanowska oraz Wojciech Witt pod kierunkiem nauczycieli (Ksiądza Rafała Dettlaffa oraz Pana Waldemara Igielskiego) przygotowali prezentację o swoich partnerach z projektu "Ready, steady, go!"- o wielkiej Brytanii, Walii, o Cardiff - mieście, do którego jadą. 

PREZENTACJA :

https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcdXo5ZmFDTWdnVnc 

 

Uczniowie w  przepiękny sposób zaprezentowali wyniki swojej pracy koleżankom i kolegom ze szkoły oraz nauczycielom.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcSko0OXpyeUNjYWM

Dziękujemy również za wsparcie rodzicom Ali i Wojtka.

- przygotowanie prezentacji o sobie, szkole, mieście

Prezentacja do wyjazdu jest gotowa. Uczniowie Ala i Wojtek przygotowali prezentację pod kierunkiem Pani Halszki Cyberskiej.

Teraz są gotowi do wyjazdu z Pania Agnieszką Kowalczyk oraz Panem Jerzym Radejem. 

 KWIECIEŃ 2014 

Do zajęć, które realizowano w marcu, dołączyliśmy czynności związane z obchodami Dnia Europy. Wszystkie zespoły pracują i pracują...., ale powoli efekty pracy zaczynaja przybierać realne kształty..... 

  MARZEC 2014 

Oprócz systematycznych cotygodniowych  zajęć, w których uczniowie uczestniczą od początku trwania programu Comenius, trwają działania w zespołach związane z tworzeniem locality book, prezentacjami do Walii. 

Nauczyciele i rodzice zaangażowani są w logistyczne działania związane z podwójna mobilnością naszych wszystkich partnerów do Polski. 

 LUTY 2014

- spotkania ze wszystkimi uczniami biorącymi udział w projekcie

 Podczas  dwóch kolejnych spotkań uczniowie otrzymali zadania do wykonania przy tworzeniu locality book, uzupełnili swoje porfolia.

Przypomniano również kryteria  wyboru uczniów  do mobilności do Walii i podano listę osób wyjeżdżających. Wyznaczono działania uczniom wyjeżdżającym do Walii - przygotowanie prezentacji o sobie, szkole, mieście i regionie; przygotowanie prezentacji o Walii i  Cardiff, którą przedstawią całej społeczności szkolnej. 

-spotkanie  z rodzicami uczniów, biorących udział w programie Comenius

 Podczas spotkania koordynatorzy projektu: P. H.Cyberska i B.Milewska zdali relację z wykonanych zadań w pierwszym semestrze oraz omówili  działania, które będą realizowane w drugim semestrze roku szkolnego.Szczególną uwagę zwrócono na  czynności  uczniów związane z lokality book, na przygotowania do mobilności do Walii (przypomnienie kryteriów wyboru uczniów), na przygotowania do obchodów Dnia Europy i mobilności w Polsce.

Rodzice mieli również okazję zapoznać się w sposób szczegółowy  z portfolio swoich dzieci.

Z rodzicami uczniów, którzy wyjadą do Walii, omówiono szczegóły wyjazdu. 

STYCZEŃ 2014

 -piktogramowy kalendarz na 2014 rok - cz.2

 W styczniu uczniowie, biorący udział w projekcie "Ready, steady, go!",  przy wsparciu ze strony nauczycieli ukończyli i zaprezentowali swój piktogramowy, tzw." comeniusowy" kalendarz na 2014 rok szerszej publiczności. 

Uczniowie podczas spotkań z Przedstawicielami Miasta i różnego typu Organizacjami, zajmującymi sie osobami z niepełnosprawnością, opowiadali o działaniach realizowanych w ramach programu Comenius oraz wręczyli piktogramowy kalendarz.

Odbyły się spotkania promujące comeniusowe działania:

Na szczególną uwagę zasługują spotkania z Przedstawicielami Firm, które wspierają w sposób wyjątkowy działania zawodowe  naszych uczniów:
  • z  Panią Anną Bigot -właścicielem Delikatesów "ANNA" w Gdyni
  • z P. Małgorzatą i Januszem Golonka - właścicielami Sklepu "MEGPOL" w Gdyni
Promocja działań i kalendarza odbyła sie również na terenie szkoły wśród rodziców, uczniów, nauczycieli i przyjaciół naszej placówki.
 
Nasze kalenarze  zostały również wysłane do wszystkich partnerów projektu - do Turcji, Walii, Holandii, Belgii, Niemiec.

GALERIA ZDJĘĆ:

 https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-Acb0ZhUTYyZ05aemM

 GRUDZIEŃ 2013

-piktogramowy kalendarz na 2014 rok - cz.1

Podczas zajęć w ramach programu Comenius, uczniowie oraz nauczyciele , biorący udział w  w projekcie przygotowywali kalendarz. Na każdej spośród dwunastu  miesięcznych kart kalendarza zaznaczono za pomocą piktogramów święta i wydarzenia kościelne, państwowe oraz uroczystości szkolne. Wyodrębniono również  działania związane z programem Comenius, np. terminy mobilności.

Dziękujemy za współpracę  podczas tworzenia kalendarza Pani Aleksandrze Szmit oraz Samorządowi Szkolnemu - zarówno uczniom i jego opiekunom.

W grudniu sfinalizowano wszystkie działani związane z przygotowaniem kalendarza, teraz czas na pochwalenie się wynikami przed  szerszym gronem....

GALERIA ZDJĘĆ:

Nasz kalendarz - prawa autorskie zastrzeżone 

 https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AceEI5R0N4S1JFdXM

 

-Spotkanie z rodzicami

Podczas spotkania  z rodzicami uczniów biorących udział w projekcie, Pani Dyrektor Renata Tomaszewska  oraz Pani Agnieszka Adamczyk  zdały relacje z wizyty w Belgii oraz przedstawiły prezentację tematyczną. 

Koordynatorzy projektu: Pani Halszka Cyberska oraz Pani Barbara Milewska omówiły efekty  i wnioski wynikające ze spotkania w Belgii oraz określiły ich wpływ na dalsze działania  w naszej placówce - między innymi potrzebę przygotowania sie do dwóch mobilności w Polsce w czerwcu 2014r. Zachęcono rodziców do zaangażowania się w realizację projektu.

LISTOPAD 2013

-WIZYTA W BELGII

W terminie od 5 do 9 listopada 2013 r odbyła sie pierwsza wizyta naszych nauczycieli w Belgii.

 Było to spotkanie przedstawicieli wszystkich placówek  z każdego kraju, biorącego udział w projekcie. Na spotkaniu omówiono szczegóły dotyczące realizacji projektu. Z powodu wycofania się z programu  jednego z partnerów - Szwecji, konieczne było przydzielenie nowych zadań pozostałym członkom projektu. Sporządzono tez nowy harmonogram działań i określono  miejsca mobilności.

Ustalono, że w związku ze zmianą liczby partnerów dwie mobilności przejmuje Polska.

Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs  na logo projektu.

Pierwsze miejsce otrzymał projekt logo z Polski - autorzy  mgr M.Szachta-Karol, mgr G.Plaskaty oraz mgr W.Igielski.

Nasi przedstawiciele z placówki -Pani  Dyrektor  Renata Tomaszewska oraz Pani Agnieszka Adamczyk zapoznali się również  z metodami pracy, przygotowującymi uczniów z różną niepełnosprawnością  do podjęcia pracy  w konkretnych  zawodach.

 - Relacja z wiyty w Belgii.

Podczas spotkania z całą społecznoscia szkolną Pani Renata Tomaszewska oraz Pani Agnieszka Adamczyk podzieliły się wrażeniami z pobytu w Belgii i zaprezentowały zdjęcia oraz materiały tam pozyskane.

 GALERIA ZDJĘĆ:

https://drive.google.com/folderview?id=0B2LJmjAL3-AcVERVWG9GenhJX0U&usp=drive_web

 

PAŹDZIERNIK 2013

- konkurs na logo projektu

    W dniach 1-16.10.2013r. w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Gdyni przeprowadzono konkurs plastyczny na zaprojektowanie logo unijnego programu COMENIUS „Uczenie się przez całe życie” READY STEADY GO! (Inclusion in Employment) Gotowi do startu, start! (Włączenie do zatrudnienia).

Do komisji konkursowej wpłynęło 9 prac w trzech kategoriach wiekowych (uczniowie szkoły przedszkola i szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum i klas SPP, rodzice uczniów  i nauczyciele SOSW nr 1 w Gdyni).

Jedna praca ze względu na niezgodność z zasadami konkursu została odrzucona.

 W wyniku głosowania członków komisji konkursowej przyznano:

I miejsce - w kategorii uczniowie przedszkola i szkoły podstawowej zajęła praca Karola Godziny z klasy Va,

I miejsce – w kategorii rodzice uczniów  i nauczyciele SOSW nr 1 w Gdyni zajęła praca Pani  mgr Agnieszki Adamczyk.

I wyróżnienie – otrzymała praca Pani mgr Gabrieli  Nowickiej oraz praca zbiorowa w wykonaniu mgr Mirosławy Szachty-Karol, mgr Grażyny Plaskaty, mgr Waldemara Igielskiego

 Pozostałe prace konkursowe zostały wyróżnione. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni i wyróżnieni przez Dyrekcję Ośrodka podczas uroczystego apelu szkolnego.

  Prace które zajęły I miejsce oraz I wyróżnienie wzięły udział w konkursie międzynarodowym, na którym praca zbiorowa wykonana przez: mgr Mirosławę Szachtę-Karol, mgr Grażynę Plaskaty, mgr Waldemara Igielskiego zajęła I miejsce i została przyjeta jako logo unijnego programu COMENIUS „Uczenie się przez całe życie” READY STEADY GO! (Inclusion in Employment) Gotowi do startu, start! (Włączenie do zatrudnienia).

-Wszystkie prace , które brały udział w konkursie zostały zaprezentowane szerszej publiczności podczas szkolnej wystawy (termin: październik-listopad 2013r).

 

 GALERIA ZDJĘĆ:

https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcfnY0TWpYYk05cTBfa25ta0tzRDRiV1VmMHFseTJXNjJRTWR4eGg3TjJpeVk

WRZESIEŃ  2013 

- We wrześniu 2013 r odbyło się I spotkanie  z Rodzicami  uczniów  z całej szkoły.   Rodzice dowiedzieli się, co to jest europejski program dla szkół Comenius i kiedy szkoła może przystąpić do takiego programu. Przekazano też informacje na temat  projektu „Ready, steady, go!”, który będzie realizowany w naszej szkole ( wykorzystano w/w prezentację własną oraz film). Poinformowano też Rodziców, którzy uczniowie będą uczestniczyć w projekcie oraz jakie są zasady ,takiego uczestnictwa.

  W projekcie bierze udział 30 uczniów ze  szkoły w wieku od 15 do 24 lat.  Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów.

-  We wrześniu odbyło się również II spotkanie  z Rodzicami uczniów, biorącymi udział w projekcie.  Przypomniano zasady uczestnictwa uczniów w projekcie oraz podpisano niezbędne dokumenty, umożliwiające podjęcie działań.

Rodzice zapoznali się również z filmem  o doświadczeniach związanych z pracą osób niepełnosprawnych intelektualnie  pt. „Chwyć za ster. Trójmiejskie dobre praktyki”.

Z w/w filmem zapoznali się również  nauczyciele SOSW nr 1  oraz uczniowie z grupy treningu pracy.

*Film został udostępniony przez MOPS. Prezentacji dokonała p. A. Maszke.

 - We wrześniu  odbyło się 2 spotkania  z zespołem nauczycieli zaangażowanych bezpośrednio w program. Dokonano podziału zadań i podpisano wszystkie formalne dokumenty. Ustalono harmonogram działań i spotkań. 

- We  wrześniu odbyło się 3 ogólne spotkania – extra lekcje  z uczniami uczestniczącymi w projekcie:

Zapoznano ich z celami projektu, zasadami uczestnictwa w projekcie, działaniami, które będą podejmowane (terminy, miejsce, opiekunowie).

Zaprezentowano film   o doświadczeniach związanych z pracą osób niepełnosprawnych intelektualnie  pt. „Chwyć za ster. Trójmiejskie dobre praktyki”.

 Przedstawiono  ogólnie partnerów z krajów partnerskich.

- Od września uczniowie podjęli następujące wybrane  działania pod kierunkiem nauczycieli: ćwiczenie czynności życia codziennego, zajęcia techniczne i plastyczne, logopedyczne, komputerowe, poligraficzne, gastronomiczne, języka angielskiego, zajęcia w „Klubie Europejczyka”, trening pracy na terenie placówki i zakładach pracy.

Działania te realizowane będą podczas planowych zajęć  szkolnych.

 

SIERPIEŃ  2013

Podczas sierpniowej Rady Pedagogicznej  w 2013 roku przekazano ogólne informacje na temat europejskiego programu dla szkół Comenius.  Omówiono też szczegółowo  założenia , cele i przewidywane działania, które mają być realizowane przez naszą placówkę w latach 2013-2015 w ramach programu Comenius „ READY, STEADY, GO!”.

W tym celu wykorzystano film(kliknij TUTAJ)

oraz  prezentację własną:

https://drive.google.com/open?id=0B2LJmjAL3-AcYTlEWFU4cG03RFk