AktualnościComeniusDla pracowników Dla rodzicówCzytelniaPoczta e-mailLinkiGaleria
 

Teatrzyk szkolny "Koliberki"

Szkolny teatrzyk "Koliberki" powstał w 1997 roku. Tworzy go grupa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

koliberki_1
Teatrzyk prowadzony jest w ramach zajęć pozalekcyjnych - warsztatów teatralnych, które realizowane są jako jedna z form artterapii: teatroterapii.

Przygotowują uczniów do odgrywania ról, uczestnictwo w teatrzyku daje im możliwość wyrażania siebie, pozawerbalnego kontaktu z drugim człowiekiem, a przede wszystkim podnosi poczucie własnej wartości.

teatralia1Efektem pracy w ciągu każdego roku szkolnego są dwa duże montaże słowno-muzyczno-ruchowe oparte na autorskich scenariuszach, pisanych przez opiekunki teatrzyku, nieprzekraczających możliwości percepcyjnych uczniów.

Przedstawienia prezentowane są w czasie uroczystości szkolnych oraz na wojewódzkich konkursach i przeglądach teatrów szkolnictwa specjalnego, gdzie "Koliberki" zdobywały liczne znaczące wyróżnienia i nagrody rzeczowe, m.in. za przedstawienia: "Otwórz okienko", "Pyza na polskich dróżkach", "Rzepka", "Leniwe krasnoludy i rycząca królewna", "Dziura w niebie", "Piękno jest w nas" (wielokrotny udział w Wojewódzkim Konkursie Zbiorowych Form Teatralnych w Kościerzynie, zdobyta aż czterokrotnie - najwyższe trofeum - Złota Maska, wielokrotny udział w wojewódzkim Forum Teatralnym Szkolnictwa Specjalnego zorganizowanym przez M.O.W. w Kwidzynie - zdobyta nagroda Wojewódzkiego Kuratora Oświaty - najwyższe trofeum i wiele innych).

 

Sezon teatralny szkolnego teatru Koliberki w roku szkolnym 2007/2008.

 

Efektem pracy cotygodniowych warsztatów teatralnych prowadzonych w ramach zajęć pozalekcyjnych w br. szkolnym  jest spektakl „ Radość życia – wiosna”. Jest to impresja ruchowa, która bazuje na naturalnym ruchu naszych aktorów. Nie ma nic piękniejszego jak rozwijanie się nowego życia i budzenie uśpionej przyrody. Poprzez  kolorowe postacie, i trzy symbole nowego życia chcemy uwypuklić radość, uśmiech i pokazać co  tak naprawdę w życiu jest najważniejsze.

Pierwsze odsłonięcie kurtyny nastąpiło 22 kwietnia w czasie próby generalnej, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Aktorzy zaprezentowali się doskonale. Po próbie mieliśmy jeden dzień na zapakowanie strojów, rekwizytów i w czwartek,( 24 kwietnia) rano z uśmiechami na twarzy wyruszyliśmy w nasze tourne.


Pierwszym miejscem występów była Kościerzyna, gdzie odbył się XV Wojewódzki Konkurs Małych Form Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego „ TEATRALIA 2008”. Wystąpiliśmy w pierwszym dniu przeglądu tj. 24.04.08r. Występowi towarzyszyły emocje i prawdziwa aktorska trema, co jednak nie przeszkodziło w cudownym, samodzielnym „ płynięciu” i „ rozkwitaniu” na scenie. Na zakończenie otrzymaliśmy gromkie brawa co oznaczało, że podobaliśmy się. Byliśmy z siebie bardzo zadowoleni i dumni. Po występie poczęstunek, lekki odpoczynek i mogliśmy spokojnie oglądać przedstawienia innych zespołów biorących udział w konkursie. Udział w Teatraliach to nie tylko odgrywanie swojej roli, bycie aktorem ale również  możliwość bycia widzem teatralnym.  Po całodziennych trudach, zanim wróciliśmy do Ośrodka gdzie nocowaliśmy, poszliśmy na spacer ( jak co roku towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda ), który zakończyliśmy pobytem w ślicznej Kawiarence „ Ratuszowa”. Usiedliśmy przy okrągłych stołach, pani kelnerka od każdego zebrała zamówienie i… czekaliśmy co nam przyniesie. To była prawdziwa uczta dla „ ciała”, wieeelki puchar smakowitych lodów z bitą śmietaną i owocami, a dla mniej odpornych na zimne desery, duża szarlotka z gałką lodów i bitą śmietaną. To było doskonałe / mniam, mniam, mniam/ . Czas szybko płynął, musieliśmy się pospieszyć aby zdążyć do Ośrodka na… kolację, uff po takim deserze jedzenie, ale daliśmy radę. Po kolacji przygotowaliśmy się do dyskoteki. O 18.30 ruszyliśmy w tany. Bawiliśmy się do 21.30. Upoceni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do swoich pokoi. Po dokładnym umyciu się poszliśmy spać, byliśmy bardzo zmęczeni a rano przecież trzeba było wstać i maszerować do kinoteatru na kolejne przedstawienia. Przegląd zakończył się ok. 13.00. Po obiedzie odbyły się obrady jury i ogłoszenie wyników. Nasza sztuka została wyróżniona za ruch sceniczny i roztańczenie wiosny. Otrzymaliśmy dyplom oraz nagrodę rzeczową Radiomagnetofon MP3. Wyróżnienie i nagrodę indywidualną otrzymała Agatka K. z przedszkola ( to był jej pierwszy występ jak również pierwszy wyjazd bez rodziców. Agatka zdała egzamin aktorski i samodzielności na „szóstkę” ) . Po zakończeniu  podziękowania, pożegnania i zadowoleni wracamy do Gdyni gdzie czekają na nas nasi kochani rodzice.


Po dwóch tygodniach 6 maja o 7.00 wyruszyliśmy na kolejny przegląd teatralny, tym razem do pięknego Kwidzyna. Już dziewiąty raz uczestniczyliśmy w Wojewódzkim  Forum Teatralnym Szkolnictwa Specjalnego organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie. Jakie to szczęście, że są takie miejsca na ziemi jak to w prawdziwym teatrze w Kwidzynie, i że mamy możliwość zaprezentowania swojej sztuki. XV Forum Teatralne, jak co roku, zorganizowano na najwyższym poziomie. W uroczystym otwarciu jubileuszowego Forum wzięły udział władze miasta, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Gdańsku, zaproszeni goście.<br><br>
 Wszystkie miejsca na widowni zajęte, kurtyna zaciągnięta, wspaniała zabawowa atmosfera, której ton nadawali prowadzący: Michał Juszczakiewicz ( znamy go z programu Od przedszkola do Opola ) oraz wspaniały Ojciec zakonu Benedyktynów z Tyńca Jan Paweł. Śpiewająco, momentami tanecznie prowadzący duet zapowiadał kolejnych uczestników Forum. W tym roku w przeglądzie wzięły udział aż 22 zespoły teatralne z całego województwa pomorskiego. Przeglądy trwały dwa dni 6.05 – 7.05 / wtorek – środa / my wystąpiliśmy w pierwszym dniu jako drugi zespół po przerwie na poczęstunek. Występ na prawdziwej scenie, z profesjonalnymi efektami świetlnymi i akustycznymi, z pokazem multimedialnym oczarował nas ale przede wszystkim widownię. W czasie naszego występu niejednokrotnie rozbrzmiewały brawa ( tak jak w trakcie prawdziwego dobrego spektaklu teatralnego ) a po zakończeniu przy pierwszym ukłonie i piosence „ Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty” owacjom nie był końca. Otrzymywaliśmy wiele gratulacji, byliśmy szczęśliwi. Potem był czas na spokojne oglądanie przedstawień innych zespołów. W przerwach między występami widownię zabawiał przeuroczy duet prowadzących Michał Juszczakiewicz i ojciec Jan Paweł oraz bardzo często wspomagał ich śpiewem i grą na gitarze  dyrektor MOW-u       . Na obiad zaproszono nas na Zamek do Sali balowej, gdzie przed wejściem każdego witały prawdziwe dworki i prawdziwi rycerze. Po smacznym posiłku dalsza część przeglądu a wieczorem wielka atrakcja –tańce w prawdziwej dyskotece w Pup-Disco. Konsola, di gej, mrugające światła, lasery i My. Skakaliśmy, tańczyliśmy, śmialiśmy się, piliśmy kolę przy barze i nie wiadomo kiedy trzeba było wracać do Ośrodka.  Drugi dzień był również dniem przeglądu, występowało jeszcze 8 zespołów. po obiedzie na Zamku organizatorzy zaprosili wszystkich do zwiedzania Muzeum na Zamku ( Kustosz udostępnił zwiedzanie bez opłat). Zaprezentowana wystawa sal zamkowych a w dalszej części ekspozycja przyrodnicza „ Flora i fauna naszej strefy klimatycznej była prawdziwą ucztą ( tym razem dla ducha).<br><br>
W środę 7 maja w godzinach popołudniowych po obradach Jury nastąpiło podsumowanie XV Forum Teatralnego. Uroczyste odczytanie protokołu przez przewodniczącego Jury rozpoczęło galę wręczania statuetek XV Forum. Przedstawienie Radość życia – Wiosna zostało wyróżnione, ocenione bardzo wysoko i uhonorowano nas nagrodą Burmistrza Miasta Kwidzyna, ( to jedna z czterech prestiżowych nagród.)


Parę dni przerwy i 14.05 kolejny występ, tym razem w Gdyni w kinie „Grom”. Już po raz siódmy uczestniczymy w Gdyńskim Przeglądzie Teatralnym „ My zaczarowani teatrem”.