AktualnościComeniusDla pracowników Dla rodzicówCzytelniaPoczta e-mailLinkiGaleria
 

Biblioterapia

W zajęciach biblioterapii biorą udział uczniowie klas podstawowych I - III, oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych, grupy przedszkolne oraz wychowankowie internatu.

Dzieci oraz nauczyciele spotykają się raz w tygodniu, by wspólnie czytać lektury. Treść czytanej pozycji zawsze wsparta jest krótką inscenizacją, zagadkami tematycznymi i piosenkami.

Wykonywane są różne praca plastyczne i proste ćwiczenia fizyczne.

W ramach zajęć biblioterapii współpracujemy z biblioteka Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Biblioteką Publiczną w Gdyni. W ramach współpracy z innymi instytucjami organizowane są również inscenizacje, takie jak: "Kopciuszek", który powstał przy pomocy rodziców i nauczycieli z Przedszkola Samorządowego nr 43, czy "Zielony kapturek" w przygotowaniu, którego brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6.

W wielu przypadkach terapia realizowana w naszej placówce daje dzieciom szansę kontaktu ze słowem pisanym, chroni je przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Uczy naszych wychowanków odróżniania dobra i zła oraz takich wartości moralnych jak: uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, odwaga.

biblioterapia_400

Efektem systematycznego, głośnego czytania uczniom jest wydłużony czas skupienia uwagi, aktywne i emocjonalne przeżywanie słuchanego tekstu.

Należy pamiętać, że czytanie jest proste, tanie, dzieci je uwielbiają i co najważniejsze jest skuteczną metoda wychowania.

Nasz Ośrodek przystąpił do programu "Cała Polska czyta Dzieciom", którego inicjatorem jest Fundacja "ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego".