AktualnościComeniusDla pracowników Dla rodzicówCzytelniaPoczta e-mailLinkiGaleria
 

Terapia w masach bezkształtnych

Manipulowanie w masach bezkształtnych, naturalnych produktach sypkich (kasze, groch, fasola itp.) o różnym zabarwieniu, strukturze, stanie skupienia i temperaturze to jedna z form ekspresji i metod w terapii dzieci z zaburzeniami funkcji percepcyjno-motorycznych.

Podczas zajęć o charakterze indywidualnym i grupowym dzieci manipulują całymi dłońmi, kciukami, nadgarstkiem, palcem przez punktowanie, odciskanie a także malują farbami ekologicznymi, kulowymi dowolnie i po śladzie, wyklejają i formują kształty. Towarzyszy temu polisensoryczne (wielozmysłowe) poznanie i przetwarzanie świata.

Tematyka zajęć przebiega w oparciu o obserwację zmian zachodzących w przyrodzie zgodnie z porami roku i w otaczającej rzeczywistości. Uczestnicy zajęć mają możliwość ćwiczeń kolorystycznych, uczą się postrzegać i rozróżniać barwy podstawowe i pochodne, kontrastowe i harmonijne.

Ćwiczenia spełniają rolę usprawniającą i stymulującą, pobudzają zainteresowanie dziecka własnym ciałem, możliwościami dłoni i palców, harmonizują wszystkie funkcje psychomotoryczne. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy muzykoterapii mające na celu wprowadzenie nastroju relaksacji i pobudzanie do działania.