AktualnościCommeniusDla pracowników Dla rodzicówCzytelniaPoczta e-mailLinkiGaleria
 
WRÓĆ

2016.09.29 - Warsztaty kulinarne "Zdrowie na talerzu".

W czwartek 29.09.2016, w naszym Ośrodku miały miejsce Warsztaty Kulinarne „Zdrowie na talerzu”, które poprowadził pan Janusz Arrasz, promotor zdrowia, specjalista d/s żywności ekologicznej i wegetariańskiej. Spotkanie odbyło się kolejno w trzech grupach i wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich poziomów edukacyjnych, nauczyciele oraz chętni rodzice.

Firma Primavika, producent zdrowej żywności, dostarczyła na warsztaty mnóstwo swoich wegetariańskich produktów. Część produktów m.in. keczupy czy steki sojowe zostały wykorzystane do wykonania potraw, część zaś stanowiły nagrody dla najbardziej aktywnych rodziców i uczniów podczas warsztatów.

Najmłodsi uczniowie, wraz z towarzyszącymi im osobami dorosłymi zrobili warzywny makaron z buraków oraz bułeczki na bazie pełnoziarnistej mąki z dodatkiem owoców.

Kolejna grupa, również „kręciła” warzywny makaron tym razem z cukinii, a także robiła zdrowe ciasto bez pieczenia. Co ciekawe, do ciasta nie dodaliśmy ani grama cukru, zostały natomiast użyte tylko naturalne zdrowe produkty m.in. kasza gryczana biała, banany i śliwki. Ciasto było słodkie i smaczne!

Najstarsi uczniowie wykonali zdrowe burgery, do których bułki oraz kotlety warzywne przygotowali im młodsi koledzy. W burgerach znalazły się steki sojowe, warzywa i ukręcony na zajęciach zdrowy majonez bez użycia jaj! Kotlety, to również zbiór warzyw połączonych z kaszą jaglaną. Zostały one upieczone, nie usmażone, tak aby było zdrowiej.

Podczas warsztatów, pan Janusz Arrasz dużo rozmawiał z rodzicami, radził, jak przygotowywać posiłki aby były zdrowsze, jakie produkty wybierać, a jakich unikać. Rodzice, jak i nauczyciele zadawali pytania, wymieniali spostrzeżenia, dyskutowali z prowadzącym. Całemu spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Było na pewno zdrowo, było smacznie oraz bardzo wesoło!